Amennyiben cégünkön belül egy-egy csapatunk olajozottan működik jelenleg, az nem jelenti azt, hogy hátradőlhetünk. Hiszen elég egy külső hatás, egy új szervezeti felépítés, egy új folyamat, hatáskör, feladatkör megjelenése és közel sem biztos, hogy a korábban jól működő csapat az új körülmények között is jól teljesít majd. Éppen ezért fontos minden lehetséges eszközzel megtámogatni a csapatmunkát.
De hogyan lehet stabilizálni és hatékonnyá tenni egy csapatot? Hogyan lehet biztosítani egy jól működő csapat folyamatos hatékonyságát, vagy hogyan lehet sikeressé tenni egy frissen létrejött, vagy alulteljesítő csoport tevékenységét?
1) Tiszta célok, szerepek meghatározása
Egy csapatban mindenkinek más a feladata és szerepe, viszont jelentős problémákhoz vezethet, ha nem ismerjük a közös célt. Vezetőként azt hihetnénk, hogy minden kollégánk számára tiszták a cég prioritásai és céljai, de amikor csak a formális, év végi beszámolóban mondunk pár nyakatekert mondatot a Q4 zárásról, akkor ne lepődjünk meg, hogy alkalmazottaink csak az operatív feladataikat ismerik, de azt már nem látják, hogy ez hogyan is járul hozzá a nagy egészhez.
Gondoskodjunk róla, hogy a csapaton belül mindenki számára világos legyen a vállalat célja és az is, hogy az adott munkatárs operatív céljai hol és hogyan járulnak hozzá ehhez.
Vállalatirányítási rendszer megoldása:
Egyedi jogosultságok, hatáskörök kiosztása: ez a lehetőség biztonságossá és hatékonnyá teszi a rendszert, hiszen minden kolléga a saját jogosultsági köréhez rendelt adatokat lát és kezel.
Már egy kisebb cégben is gyakran eltérő feladata és jogosultsági köre van a kollégáknak, illetve több érzékeny adatot is kezelnünk kell, aminek hozzáférését célszerű limitálni. Azontúl, hogy ez biztonságossá teszi a rendszert, a kollégák számára is egy kényelmesen kezelhető, könnyen átlátható felületet ad.
“Kiválóan dolgozik a csapatom: imádják egymást és egész nap nevetnek”
Tévhit, hogy egy jól működő csapaton belül mindenki jóban van mindenkivel, hiszen amíg egy baráti körben ez fontos, egy csapat úgy is lehet hatékony, ha a tagjai között csak hűvös a viszony. Hosszabb távon persze kritikus fontosságú, hogy a tagok emberileg is jól érezzék magukat a munkájukban, de sokan összekeverik a hatékony csapatmunkát a csapaton belüli jó hangulattal.
A hűvös pillantásokkal persze célszerű mielőbb kezdeni valamit, hiszen komoly kockázatot rejt egy fel nem ismert csapaton belüli érdekellentét, eltérő személyes motivációk, dominanciaharc, kommunikációs nehézségek stb. Ezeket fel lehet ismerni és lehet kezelni. De sok vezető ott követ el hibát, hogy a jó hangulatú csapathoz megfelelő működést is társít.
2) Szabályok, folyamatok, koordináció meghatározása
és folyamatos felülvizsgálata
Egy csapatnak pontosan definiált felelősségi kört kell meghatározni, illetve a célok eléréséhez használható eszköztárat és stratégiát is ismerniük kell. Meg kell határozni a folyamatokat és hatásköröket. Az elvárt eredmények és az értékelési módszerek lefektetése szintén fontos.
Vezetőként mutassunk példát és tartsuk magunkat a folyamatokhoz hiszen zavart és bizonytalanságot szül a csapatunkban, ha kettős mércét alkalmazunk és megengedünk magunknak olyat, amit a többieknek tiltunk. Ha nem tartjuk magunkat szorosan a folyamatokhoz és nem mutatunk példát, akkor ne várjuk, hogy a csapatunk tisztelje és betartsa folyamatainkat.
Ha időközben kiderül, hogy az egyik folyamatunk nem hatékony, vagy elavult lett, akkor ne nyugodjunk bele és ne hagyjuk a kiskapuk és hallgatólagos megegyezések létrejöttét. Ilyenkor legyünk rugalmasak, kommunikáljuk határozottan és nyíltan, hogy a régi folyamatunkat optimalizálni kell és egy újat honosítunk meg. Nincs olyan cég, ahol időnként ne lenne szükséges egy-egy folyamat felülbírálása. Ez nem azt jelenti, hogy korábban rosszul fogalmaztuk meg az elvárásokat, hanem azt, hogy folyamatosan alakul és fejlődik egy cég.